Google

Leep ve Konizasyon

LEEP, Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP, Pap smear testi sonucunda rahim ağzında anormal hücre değişimi saptanan kadınların kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla uygulanır. Halka şeklinde telden oluşan bir cerrahi alet yardımıyla rahim ağzındaki anormal değişim gösteren bu alan hızlı ve etkili bir şekilde çıkartılır. İşlemin yapılma amacı "konizasyon" ile aynıdır. Sadece kullanılan aletler farklıdır. Konizasyonda kullanılan bisturi yerine LEEP işleminde tel şeklinde elektrik enerjisiyle çalışan cerrahi bir alet kullanılır, bu şekilde daha hızlı, ağrısız ve kanamasız bir şekilde operasyon gerçekleştirilir.

Pap smear testi sonucunda CIN ya da SIL saptanan kadınlar LEEP için uygun adaylardır. LEEP sayesinde doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu şekilde bir yandan tedavi sağlanırken diğer yandan da çıkarılan parçayı patolojik olarak değerlendirme olanağı doğar.

LEEP, muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de uygulanabilir. İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. İşlem yaklaşık 5-7 dakika sürer. Hasta jinekolojik pozisyonda yatar durumda iken vajinaya spekulum yerleştirilir ve rahim ağzı görüntülenir. Ucunda yarım halka şeklinde bir tel bulunan kalem şeklinde elektrokoter ile rahim ağzından koni şeklinde uygun parça çıkartılır. Çıkartılan doku patolojik incelemeye gönderilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldıysa hasta hemen kalkarak normal yaşantısına dönebilir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerden sonra ise anestezinin etkisi geçene kadar hasta 30-60 dakika dinlenme odasında dinlendirilir. LEEP yapılacak hastalara işlem öncesi özel bir hazırlık gerekmez.

İşlem sonrası 2 hafta süreyle bol miktarda renksiz, kokusuz su gibi akıntı gelebilir. Daha sonra akıntının rengi pembeye döner. Hijyenik ped kullanılmasında fayda vardır.
İşlem günü ve sonraki ilk günde kramp tarzında kasık ağrısı olabilir. Ağrı kesici ve antibiotik hastaya reçete edilir.

İşlem sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalıdır, vaginal tampon kullanılmamalıdır, vaginal düş yapılmamalıdır. 3-4 hafta havuza veya denize girilmememelidir. Ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.

İşlemden sonra doktorunuz sizi 7-10 gün arayla kontrole çağırabilir. Amaç rahim ağzının iyileşme durumunun değerlendirilmesidir. Ardından LEEP yapılmasına neden olan durumun tekrarlayıp tekrarlamadığını değerlendirmek için 2 yıl süreyle 4-6 ay arayla Pap smear testi yapılması gereklidir.

LEEP işleminin uzun dönemli yan etkileri koter( yakma) veya krio(dondurma) işlemlerinde ortaya çıkan hasardan farklı değildir. Bu işlemlerin hiç birisi kısırlık, düşük veya erken doğuma sebep olmaz.

KADIN HASTALIKLARI

HPV-Genital Siğil- Servikal Kanser
Dünyada her iki dakikada bir, Türkiye'de de her gün 2 kadın servikal kanser (rahim ağzı kanseri) nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu iki kadından biri siz yada sevdiklerinizden biri olabilir.
MYOMA UTERİ
Myomlar çapı 2-3 mmden 25-30 cm'ye kadar olacak şekilde değişik büyüklükte olabilir, genellikle belirti vermedikleri için sıklıkla genel jinekolojik muayene ve ultrasonografi esnasında fark edilmektedirler. Adet düzensizliği, aşırı adet kanaması, kansızlık (anemi), cinsel ilişki esnasında ağrı, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, ağrı, kısırlık ve düşük, kabızlık...vs şikayetlere sebep olabilir.
Leep ve Konizasyon
LEEP, muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de uygulanabilir.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genel olarak cinsel hastalığı olan birisiyle cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşır.Bulaşma olduğunda her zaman belirti olmayabilir.
Vaginal Akıntılar
Vaginal akıntılar kadınların en çok sağlık merkezlerine, kadın-doğum polikliniklerine ve muayenehanelere başvurma sebeplerinden biri. Oldukça can sıkıcı bir durum.
Endometriosis ve Çikolata Kistleri
Tanı için jinekolojik muayene, ultrasonografi ve kanda CA-125 seviyeleri yardımcı olabilir, ancak kesin tanı için laparaskopi gerekebilir.
Polikistik Over Sendromu
Düzenli adet gören bir kadında her adet döneminde yumurtalıklardan döllenmeye hazır bir olgun yumurta gelişir. Bu yumurta gelişimini tamamlar.
DIŞ GEBELİK (EKTOPİK)
Dış gebelik erken dönemde normal gebelik bulgularını taklit eder, yani adet gecikmesi, memelerde hassasiyet, bulantı, kusma, idrar ve kanda gebelik testlerin pozitifliği… vs normal gebelik gibidir ve belirti vermez.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim