Google

Vajinismus problemine tek seansta çözüm!Vajinismus problemi olan kadınların sosyokültürel seviyeleri değişiklik göstermektedir. Meslek sahibi, üniversite okuyan, kültür düzeyi yüksek kişilerde de görülebileceği gibi dar zihniyetli, aşırı korumacı ve baskıcı aile ortamında yetişen bayanlarda da görülebilir. Genellikle kızlık zarının parçalanma ve kanama korkusu ve bunun neticesinde çok acı çekileceği duygusu hakimdir. Penisin vagina içine girmesine karşı duyulan korku, çevreden duyulan ilk gece deneyim hikayeleri, kızlık zarının müslüman toplumlardaki önemi vaginismus probleminin zeminini hazırlamaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle halen bakiredir, birkaç cinsel deneyimin ardından korku ve acı duygusuyla cinsel birleşme gerçekleşmemiştir. Evli oldukları halde yıllardır bu halde evlilik hayatlarını sürdüren çiftlere oldukça sık rastlanmaktadır. Yada daha önce cinsel deneyimi olduğu halde doğum, kürtaj, kötü jinekolojik muayene, tecavüz gibi travmatik olaylardan etkilenip sonradan vajinismus yaşayan kadınlar da vardır.

Vajinismus hastalarında genellikle cinsel ilişki esnasında tüm vücutta kasılma, bacakları açamama, gerilme gözlenir, kadın eşinin kendi içine girmesini reddederek vücudunu arkaya doğru iter. Vagen kasları ciddi şekilde kasılır, bu esnada değil penis, parmak ucunun bile vaginadan geçirilmesi imkansızdır. Kadın eşiyle cinsel ilişkiye girmeyi beyinsel olarak istese dahi vücudu reddetmektedir. Korku ve endişe neticesi duyulan duyulan ağrı ve acı hissi bilinçaltına yerleştiğinden vagen girişine yapılan her türlü girişimde (dokunma dahil) vagen kasları istemsiz olarak kasılmaktadır. Tüm bu olumsuz duygular vajina etrafını çevreleyen kaslarda olumsuz "kas hafızası"nın oluşmasına neden olur.

Vajina ne kadar dar veya girişi küçük olsa dahi cinsel ilişkiye girememe sebebi olamaz. Çünkü vagina esneyebilen, genişleyebilen bir organdır, doğum esnasında bebeğin başının ve tüm vücudunun çıkmasına yetecek kadar genişleyebilir.

Ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilecek bazı hastalıklar da vaginismusla karışabilir. Örneğin vulvit, vaginit gibi iltihabı hastalıklar veya vulvar vestibulit sendromu cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olur ve cinsel ilişkiye girmeyi imkansız kılabilir. Bu nedenle öncelikle jinekolojik muayene ile hasta değerlendirilmeli ve ayrım yapılmalıdır.

Vajinismus problemi yaşayan çiftler tam olarak cinsel birleşme yaşamadıkları halde vajen ağzına dökülen spermlerin neticesinde veya aşılama (inseminasyon) işlemi ile bebek sahibi olabilirler. Ancak evlilğin güzel ve sağlıklı şekilde devamı için sağlıklı bir cinsellik gerekli ve önemlidir. Vajinismus problemi uygun şekilde tedavi edildiği taktirde tedavisi %100 mümkün olan bir durumdur.

Cinsel soğukluk ve vaginismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta kadın cinsel ilişkiden zevk almamakta, cinsel olarak uyarılmamakta, orgazm olamamaktadır. Bu nedenle vagende ıslanma yok veya çok az olmaktadır. Vajinismusta ise cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur. Bu kişilerde ilişki sırasında acı duyma korkusu ile gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın diğer alternatif yollarla uyarılabilir, orgazm yaşayabilir, cinsel arzu sırasında vajende ıslanma son derece normaldir.

Vajinismus tedavisinde amaç, vagina girişindeki olumsuz "kas hafızası"nın kaldırılması ve istemsiz kasılmaların yok edilmesidir.

Vajinismus nedeni ile başvuran çiftlerin tedavisinde önce durum değerlendirmesi yapabilmek için öykü ve şikayetler dinlenir, ardından konu hakkında her iki taraf bilgilendirilir. Jinekolojik muayenenin sadece gözle yapılacağı, kadının anatomik yapısını ve vajinismus derecesini anlayabilmek için yapılan bu muayene esnasında asla herhangi bir ağrı ve acı hissedilmeyeceği anlatılır. Bu muayene kadının genital bölgesinde herhangi bir anatomik problem olup olmadığı ayrımını yapabilmemiz için şarttır. Vajinismus problemi olan kadınların jinekolojik muayeneleri oldukça zor olmasına rağmen doktorun hastasına karşı sabırlı ve anlayışlı yaklaşımı, rahatlaması ve gevşemesi için yapacağı sözlü telkin ve uygun pozisyon sağlanmasının ardından yapılan sadece bir kaç dakika süren muayene esnasında kesinlikle ağrı ve acı hissedilmemesi hastanın endişe ve panik duygusunu ortadan kaldırır, doktoruna duyduğu güveni arttırır.

İlk muayene tamamlandıktan sonra uygulanacak olan "vajinismus seans uygulaması" muayene uygulamasından çok da farklı değildir. Hastaya öncelikle gevşeme egzersizleri yaptırılır, nefesini nasıl alacağı, kalça ve bacak kaslarını nasıl gevşeteceği öğretilir. Kendi genital bölge anatomik yapısını tanıması ve hissetmesi sağlanır, önce doktorunun daha sonra kendisinin yapacağı uygulamalarla vajina girişindeki ağrı ve acı hissi ortadan kaldırılıp vagen kaslarını gevşetmesi kolaylaştırılır. Uygulamalar hasta tamamen uyanık ve bilinçli olarak gerçekleştirilir. Dünyadaki milyarlarca kadın cinsel ilişkiye nasıl giriyorsa aynı şekilde gevşemeleri ve hazırlanmaları için püf noktaları öğretilir. Uygulamada hasta hipnozla uyutulmaz veya operasyonla kızlık zarı alınmaz. 1 saatlik seans sonrasında vagen girişindeki kaslarını gevşetebilmeyi öğrenmiş, yeni kas hafızası oluşturulmuş ve cinsel ilişkiye girmeye hazır şekilde evine döner.

Seans uygulaması yaklaşık 1 saat sürer. Sadece tek bir seanstan sonra bile vajinismus problemi tamamıyle ortadan kalkan hastaların yüzdesi %90-95'i bulmaktadır. Son derece zor, çözümsüz denebilecek kişilerde bile en fazla 2 yada 3 seanstan sonra vaginismus problemi kesin olarak çözümlenir.

Vajinismus seansından 1 hafta sonra hasta kontrole çağırılmaktadır. Böylece seans sonrası ilk uygulamadaki başarı ve başarısızlık nedenleri yeniden değerlendirilir. Başarılı olunduğu taktirde durumun aynı şekilde seyri ve daha da kolaylaştırılması için hastaya önerilerde bulunulur. İlk uygulamada başarısızlık halinde seansta yapılan uygulamalar tekrarlanılır ve seans sayesinde vagen etrafındaki kaslarda oluşturulmuş yeni kas hafızası yeniden hatırlatılır. Kontrolden ücret alınmaz.

Ben kendi kliniğimde hastaların şehir dışından gelme ve konaklama durumunu gözönüne alarak bazen kontrol ve takiplerini ertesi gün veya gün aşırı yapıyorum. Genellikle vajinismus problemi ortalama 2 ile 7 gün arasında çözülmekle birlikte bu süreç problemin şiddetine göre 15-20 güne kadar uzayabilir.

Tedavilere eşlerin katılması istenmektedir. Çünkü vajinismus çiftlerin ortak sorunudur. Vajinismus seans ve uygulamaları ardından her iki bireye bundan sonra nasıl davranacakları ve nasıl uygulama yapacakları ayrıntılarıyla öğretilir. Her iki tarafa da bu esnada paniğe kapılmamaları, anlayışlı olup sakin ve sabırlı davranmaları için psikolojik destek verilmesi de gerekmektedir. Tedavide başarı şansını arttıran en önemli faktör seanslar sonrasında doktorun kendilerine önerdiği uygulama yöntemini harfiyen yapmaları ve tedaviye olan inançlarını kaybetmemeleridir.

Vajinismuslu kadınların eşlerinde zaman içinde bir takım cinsel poblemler gelişebilir. En sık görülen sertleşme problemi ve erken boşalmadır. Psikolojik sebeplerin zemin hazırlamasından ötürü vajinismus probleminin ortadan kalkması, çözümlenmesi ve cinsel hayatın baslaması ile tüm bu sorunlar kendiliğinden düzelir.

Vajinismus tedavisinde hastaların genel anestezi veya benzeri ilaçlarla uyutulup eşleri ile cinsel ilişkiye girme ortamı hazırlanması son derece yanlış bir uygulamadır. Bu şekilde asla kesin ve başarılı sonuç alınamaz. Kızlık zarının hasta uyurken yırtılması veya açılması, vagenin genişletilmesi işlemi de kesinlikle işe yaramaz. Anestezinin veya ilacın etkisi geçip hasta uyandığında hala aynı problem devam ediyor olacaktır, çünkü hala kadın cinsel ilişkiden korkuyordur, bacak kasları ve vagen kasları istemsiz kasılmaya devam eder. Bu kişilere sakinleştirici veya antidepresan ilaçların verilmesi de sorunu çözmez. Aksine bu tip ilaçların bazıları cinsel isteği azaltabilir. Yani özetle korku ve acı duygusunu çözümlemeden bu uygulamaların başarılı olma şansı mümkün değildir. Boşuna para ve zaman kaybına sebep olacağı gibi hastalarda tedavi olamamanın yarattığı mutsuzluk duygusunu arttırır.

Çevrenizdeki bir çok evli çift geçmişte bu sorunu yaşamış veya hala yaşıyor olabilir. Konuşulmaya çekinilen, aile büyükleri ile bile paylaşılmaya utanılan bu durumu yaşayan her çift sorunun sadece kendilerinde olduğunu düşünmektedir. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın evlilik ve cinsel hayatınızı çıkmaza sokmasına izin vermeyin. Uygun olmayan tedavi şekilleriyle zaman ve para kaybetmeyin. Bu işi gerçekten bilen ve uygulayan deneyimli uzman bir hekime başvurun. Tecrübeli olmayan kişiler tarafından uygulanan tedaviler sonucu karşılaşılan başarısızlıklar durumun daha da çözümsüz hale gelmesine ve ümidinizin kırılmasına yol açabilir. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza daha önce vajinismus tedavisi yapıp yapmadığını sormaktan çekinmeyin. Unutmayın ki dünyada milyarlarca kadın için cinsel ilişki acı değil zevk veren bir eylem. Siz de her sağlıklı kadın gibi bunu doğal olarak yaşamalısınız.

GÜNCEL

Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?
Vajinismus problemini, kadının cinsel ilişkiye girebilme girememe durumuna göre temel olarak 2 sınıfa ayırıyoruz. Bunlar Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.
HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Vajinismus problemine tek seansta çözüm!
Çiftlerin cinsel hayatını kabusa çeviren vaginismus probleminin tedavisi mümkün,Cinsel ilişki esnasında kadının istemsiz olarak vagina bedenini ve vajina kaslarını kasması sonucu cinsel ilişkiye girememe haline "vajinismus" denir.
Vajinismus Nedir?
“Vajinismus Nedir” hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan bir tanesi. Özellikle son birkaç yıldır vajinismus kelimesini sıkça duyar olduk.
Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim